Ztráta blízké osoby je jednou z nejtěžších životních situací. Sama jsem si tím prošla a vím, jak náročné to může být. Kromě emocí je potřeba se postarat i o praktické záležitosti spojené s úmrtím. Jako pojišťovací makléřka ti chci nabídnout podporu a užitečné informace, které ti trochu usnadní celý proces. V článku najdeš klíčové kroky, jak jednat s institucemi, jako jsou banky a pojišťovny, abyste se doma cítili lépe informovaní a podporovaní.
Co dělat při úmrtí blízkého: Jak postupovat podle místa úmrtí
- Když člen rodiny zemře doma, nebo mimo zdravotnické zařízení: Zavolej vašemu lékaři nebo oznam situaci na jednotné evropské číslo tísňového volání 112.
- Při úmrtí ve zdravotnickém či sociálním zařízení: Oznámí ti tuto skutečnost lékař nebo Policie ČR, budeš např. vyzván/a k vyzvednutí věcí zemřelého.
- Při úmrtí v zahraničí: Pokud máte sjednané cestovní pojištění , zavoláte asistenční linku pojišťovny. V opačném případě začne kolotoč vyřizování, počínaje spojením s příslušným zastupitelským úřadem České republiky v zahraničí či odborem konzulárních činností Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Po těchto krocích se vždy obracíš na pohřební službu, ta za tebe může vyřešit i vystavení úmrtního listu. Nebo si ho vyřešíš na matrice.
Společný bankovní účet
Pozor v situaci, kdy máte společný bankovní účet. Pokud zemřelý měl jako jediný dispoziční právo, může pro tebe nastat problém. Jakmile se nahlásí, že majitel účtu zemřel - banka den po oznámení "zamrazí" účet. Co se týče trvalých plateb nebo inkasa, pokud to majitel účtu nenastavil s bankou jinak, budou částky stále hrazeny jako doposud.
Navštiv co nejdříve banku nebo si zařiď online vlastní účet. Tam si nech nově posílat své vydělané peníze nebo důchod. Peníze na účtu zemřelého se budou následně řešit v rámci dědického řízení.
Zemřelý měl životní pojištění
V případě životního pojištění, kde byla sjednaná pojistná částka na riziko smrti, je zapotřebí vyřešit tzv. zánik pojištění s výplatou pojistné částky. Úplně nejlepší je na tu pojišťovnu vyrazit osobně, protože je zapotřebí k tomu vyplnit i formulář a pracovník tě celým procesem provede. Nezapomeň si s sebou vzít nějaký doklad o úmrtí (lékařskou zprávu nebo případně úmrtní list).
Nicméně peníze ti pojišťovna zašle rychle, může ti to hodně pomoci i s financováním pohřbu. Proto je důležité při řešení životního pojištění brát zřetel na to, co by se stalo, kdyby jeden z nás odešel. Utáhne to finančně ten druhý, zvládne mít dostatek peněz i na pohřeb?
Ceny pohřbů nejsou zrovna zanedbatelná částka. Osobně jsem to řešila v rodině před téměř 7 lety, jen kremace byla 20 tisíc korun. Proto klientům doporučuji mít smrt pojištěnou minimálně na 100 tisíc korun, ať to pokryje alespoň náklady spojené s posledním rozloučením člena rodiny.
Internetem často kolují příběhy, kdy se partner při úmrtí nestačil divit, že obmyšlenou osobou pro výplatu životního pojištění je jiná osoba. Je to tím, že často klienti zapomínají aktualizovat obmyšlenou osobu. Tak se klidně může stát, že peníze dorazí bývalému partnerovi. Dbej tedy na aktualizaci všech smluv, ať nepřipravíš podobný šok své rodině.
Nevím, jestli měl životní pojištění
Tady je to složitější, musíš se vydat na složitou cestu ověřování po pojišťovnách. V nouzové situaci lze požádat Českou asociaci pojišťoven o prověření, slouží k tomu tento odkaz: https://www.cap.cz/dohledani-obmyslene-osoby
Na co máme nárok při úmrtí blízké osoby?
- Ze zákona placené volno: Když ti umře tvůj partner/manžel -ka/dítě máš 2 dny po úmrtí a také 1 den na pohřeb. U úmrtí rodiče, sourozence nebo blízkého příbuzného máš 1 den na pohřeb. To samé platí u vyřizování pohřbu za zemřelého.
- Pohřebné: Jedná se o jednorázovou sociální dávku ve výši 5 tisíc korun, poskytuje se v případě organizování pohřbu mrtvě narozenému či nezaopatřenému dítěti. Nebo osobě, který byla rodičem nezaopatřeného dítěte.
- Pozůstalostní důchod: Ať už si vdova, vdovec nebo sirotek, Česká správa sociálního zabezpečení ti přizná pozůstalostní důchod. Ale musíš si o něj požádat, automaticky ho nedostaneš.
Jak probíhá dědické řízení?
Notář tě bude kontaktovat sám, nemusíš ho vyhledávat. Jemu totiž dědické řízení přidělí příslušný soud. Notář zjistí, zda měl zesnulý platnou ověřenou závěť, dědickou smlouvu nebo listinu o vydědění. Pokud ano, řídí se jimi. V opačném případě rozhodne o zákonných dědicích na základě vlastního šetření.
Na schůzku s notářem si nezapomeň vzít:
- svůj občanský průkaz
- úmrtní list zemřelého
- závěť, pokud jste nějakou našli doma
- soupis možných dědiců - včetně jmen, adres a datumu narození
- potvrzení nebo výpis o zůstatku, pokud zesnulý měl už důchod
- vkladní knížky, smlouvy k bankovním účtům a k dalšímu majetku zesnulého
- doklady o členství zesnulého v bytových družstvech
- vlastnické listiny k nemovitostem
- velký technický průkaz k vozidlu zemřelého
- doklady nebo smlouvy o půjčkách, kontokorentech, kreditních kartách a dalších dluzích zesnulého
- faktury a účtenky k pohřbu, nebo dalším výdajům s tím spojeným
Řízení se může protáhnout i v případě, že majetku moc zesnulý neměl. Proto se obrň trpělivostí.
Pokud víš, že dotyčná osoba nasekala příliš dluhů. Můžeš odmítnout dědictví. Máš na to jeden měsíc od chvíle, kdy se od notáře dozvíš o svém dědickém právu.
Jaké ponaučení si z toho vzít pro sebe?
Ať to svým pozůstalým nekomplikujeme, doporučuji se držet těchto bodů:
- Měj nastaveného disponenta na svém běžném účtu: Dej práva ke svému účtu i tvému životnímu partnerovi. Rozdělené účty jsou sice fajn obrana proti utrácení nás žen, ale v těhle situacích pak nastává potíž.
- U životka i penzijka nastav obmyšlenou osobu: Protože oba produkty nespadají do dědického řízení, musíš si určit ty komu peníze chceš po smrti věnovat. Nevíš, koho na smlouvě máš? Ověř si to u své pojišťovny a případně uskutečni opravu.
- Sepiš závěť: Pokud máš už toho majetku více a obáváš se, že to rodinu může rozhádat - není lepší cesta.
- Měj pořádek v papírech: Šanony na smlouvy a různé dokumenty nejsou ostuda, ba naopak. Může to hodně urychlit všechny trable s vyřizováním.
Nikdo nechce myslet na smrt, ale pokud už máme kolem sebe milované osoby, měli bychom jim tu cestu po nějak připravit. Vyhodnoť si, co by pomohlo tvému partnerovi, když bys zničehonic zítra už nebyl/a. A podle toho si sjednej životní pojištění.